یادگیری برنامه نویسی

اگر سری به لیست برترین و پر درآمد ترین شغل های دنیا بزنید، با نام برنامه نویسی به عنوان رده اول درآمد زا ترین شغل ها مواجه خواهید شد به این دلیل که امروزه نیاز افراد برای سفارش طراحی سایت افزایش یافته و برای هر کسب و کاری حتی کوچک نیازمند یک وب سایت هستیم .

هر چند این گزارش بیشتر جهانی است و در ایران چنان که باید، هنوز تحقق نیافته اما به جرات می توان گفت یک برنامه نویس خوب و حرفه ای در ایران هم می تواند در آمد زایی عالی داشته باشد.

هنگامی که می خواهید آموزش برنامه نویسی را شروع کنید، نمی توانید بی گدار به آب بزنید. شروع به برنامه نویسی یک سری ریزه کاری ها و تصمیمات ابتدایی دارد که می تواند به انتخاب شما جهت دهد.

همه می دانیم که برنامه نویسی اگر خیلی خوب صورت بگیرد، بیشترین پول ها بابت آن داده می شود، اما دقت کنید که ماهیت این شغل به گونه ای است که باید ابتدا با عشق و علاقه وارد آن شوید.

حتی اگر فکر می کنید به این کار علاقه دارید، باید خودتان را در مسیر قرار دهید تا از علاقه خود مطمئن شوید.(چون ممکن است که فکر کنید به این حیطه علاقه دارید، اما با کار کردن محدود چند ماهه متوجه شدوید اصلا برای کار برنامه نویسی و کد زنی ساخته نشده اید.)

بنابراین این شغل را می بایست ابتدا بر حسب علاقه شروع کنید. اگر صرفا نگاه محاسبه گر درآمدی داشته باشید مطمئنا جا می زنید.

برخی از افراد به این شغل به عنوان یک کسب و کار صرفا با کلاس نگاه می کنند که البته این دیدگاه نیز اشتباه است و باید باز هم علاقه و استعداد خود را بسنجید.

زمانی که مطمئن شدید می خواهید با دل و جان و علاقه وقت خود را صرف یادگیری برنامه نویسی کنید، کافی است که انتخاب کنید، در چه زمینه ای می خواهید برنامه نویسی را یاد بگیرید.

بستر های برنامه نویسی تا کنون به سه دسته تقسیم شده اند :

1-برنامه نویسی دسکتاپ

2-برنامه نویسی تحت وب

3-برنامه نویسی موبایل

برنامه نویسی دسکتاپ :

معمولا برنامه نویسی دسکتاپ را با اپلیکیشن هایی می شناسیم که روی ویندوز یا سایر سیستم عامل ها نصب می شوند و به شما امکان کار کردن با این اپلیکیشن ها فقط از مجرای ویندوز و پنجره ها را می دهند. مثلا نرم افزارهای دسکتاپ حسابداری و مدیریت شخصی و حتی برنامه هایی مثل آفیس و غیره از جمله برنامه های دسکتاپ به شمار می آیند.

این روزها درخواست های برنامه نویسی دسکتاپ بسیار افول کرده اما هنوز به خط صفر نرسیده است.

برنامه نویسی تحت وب :
همانطور که می دانید بسیاری از کارهایی که این روزها لازم است انجام دهید از طریق نرم افزارهای آنلاین، سایت ها و فرم ها صورت می گیرد.
دسترسی به این ابزارها از طریق مرورگر امکان پذیر است. به این گونه ابزارها اپلیکیشن های تحت وب می گویند. معمولا برنامه نویسی تحت وب بیش از دسکتاپ مورد پیشنهاد قرار می گیرد چرا که دنیای وب و تکنولوژی، موجب شده که با لحظه لحظه زندگی عجین باشند و گروه مخاطب تکنولوژی یعنی انسان ها به همین سامانه های تحت وب نیازمند هستند.
به عنوان مثال، سامانه سنجش و هر گونه سامانه آنلاین، در دسته اپلیکیشن های تحت وب گنجانده می شوند و برای اجرای آن ها نیاز به آموزش برنامه نویسی تحت وب است.
برنامه نویسی موبایل :
اما چیزی که در سال های اخیر، حد اقل ۶ یا ۷ سال اخیر بیشتر رواج پیدا کرده، برنامه نویسی موبایلی است. از آن جا که موبایل بیش از پیش در زندگی مردم رسوخ کرده، می توان حدس زد که بهترین زمینه برنامه نویسی، آموزش برنامه نویسی موبایل است.
به تناسب اهمیت این زمینه، تعداد رقبایی هم که در حال آموزش و کار کردن برنامه نویسی موبایل هستند، کم نیستند. فردی که قصد دارد وارد برنامه نویسی موبایل شود، باید با دقت زیاد، شروع به آموزش برنامه نویسی کند و زمینه برنامه نویسی موبایلی را طوری انتخاب کند که از زمان صرف شده اش پشیمان نشود.
برنامه نویسی موبایل به دو دسته عمده تقسیم می شود:
برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی
برنامه نویسی اپلیکیشن های ios
در میان این دو باید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آموزش برنامه نویسی ios بهتر است یا اندروید :

از آن جا که بیش از ۷۰ درصد از مردم ایران و دنیا، از اندروید استفاده می کنند، عقل و منطق حکم می کند که به برنامه نویسی اندرویدی روی آورید. بدین صورت می توانید جامعه آماری زیادی را تحت پوشش قرار دهید.

البته این بدین معنی نیست که برنامه نویسان ios کسب و کار خوبی ندارند. البته که مخاطبین ios کمترین گروه را نسبت به اندروید تشکیل داده اند و این موجب شده نظر ها به سمت اندروید جلب شود.

با توجه به آن چه که  گفتیم، باید تا حالا توانسته باشید زمینه برنامه نویسی و پلتفرم کاری برنامه نویسی خود را انتخاب کرده باشید. با فرض اینکه راه خود را انتخاب کرده اید اولین راه برای آموزش برنامه نویسی یادگیری آن با وب سایت هاست.

وب سایت هایی وجود دارد، که به شما کمک می کند از صفر بتوانید برنامه نویسی را یاد بگیرید. تنها نیازمندی های شما برای بهره مندی از این وب سایت ها موارد زیر است:

1-یاد داشتن زبان انگلیسی ( برای سایت های خارجی )

2-علاقه زیاد

3-حوصله زیاد

4-مدت زمان کافی

5-برنامه ریزی دقیق و گام به گام

6-تمرین و ممارست در حین آموزش

از جمله بهترین وب سایت های آموزش برنامه نویسی می توان به موارد زیر اشاره داشت:
w3schools.com ( بهترین و کامل ترین و ساده ترین سایت آموزش برنامه نویسی با امکان تمرین و تست )
bloc.io ( وب سایتی برای آموزش آنلاین برنامه نویسی )
continuinged.uml.edu ( وب سایتی برای آموزش آنلاین برنامه نویسی با ارائه مدرک )
codeavengers.com ( بستر آنلاین و رایگان برای شروع آموزش برنامه نویسی )
html.ir ( وب سایتی برای اموزش ساده و قدم به قدم html از صفر )
lynda.com ( وب سایتی برای آموزش اس کیو ال سرور )
دومین راه برنامه نویسی با کتاب های خود آموز است که در حال حاضر در بازار، کتاب های خود آموز زیادی برای آموزش برنامه نویسی وجود دارد.
برای انتخاب کتاب سعی کنید نکات زیر را به یاد داشته باشید:
1-بهتر است کتاب ها به صورت ورک شاپ باشند.
2-بهتر است که نویسنده از نظر توانایی آموزش سرشناس باشد.
3-بهتر است که امکان تمرین کردن در کتاب قرار داده شده باشد.
4-کتاب و محتویات آن بروز باشد.
در صورتی که می خواهید با کتاب آموزش برنامه نویسی و شروع برنامه نویسی را به پیش ببرید سعی کنید یک فرد کمکی یا آموزگاری داشته باشید تا در مشکلات شما را راهنمایی کنند همینطور عضویت در انجمن های برنامه نویسی برای مطرح کردن سوالات نیز می تواند انتخاب خوبی باشد.
سومین راه هم شرکت در کلاس های آموزش برنامه نویسی است.برخی از آموزشگاه ها معمولا اقدام به ارائه خدمات آموزشی برنامه نویسی می نمایند. معمولا هزینه کلاس ها گران است، اما بودن در جمع افرادی که مثل شما در حال یادگیری هستند انگیزه تان را قوی تر می کند.
برخی از شرکت ها هم به ازای آموزش برنامه نویسی، قول می دهند که دانش آموختگان را استخدام کنند، که در این باره باید صحت و درستی قول و قرار شرکت ها را مورد بررسی قرار داد.

مدت زمان آموزش برنامه نویسی :

مدت زمان آموزش به عواملی که در زیر مطرح می شود بستگی دارد :

1-نوع زبان برنامه نویسی

2-مدت زمان وقت گذاری برای یادگیری برنامه نویسی

3-استعداد و هوش شما

معمولا گفته می شود که فرد اگر به مدت زمان ۳ تا ۶ ماه به درستی وقت بگذارد می تواند در حوزه برنامه نویسی، به جایگاه خوبی برسد.

البته دقت کنید که آموزش برنامه نویسی هیچ گاه متوقف نمی شود و شما لازم است که برای پیشرفت کاری تان، و استفاده از تکنولوژی های روز، روز به روز به آموزش خود ادامه دهید.

در زمینه برنامه نویسی از فرد پیش از این که مطالبه ی مدرک داشته باشند، نمونه کارهایی مطالبه می شود تا میزان مهارت وی مشخص شود. هر چند داشتن مدرک می تواند اعتبار باشد، اما نداشتن مدرک و تنها با در دست داشتن نمونه کارهای عالی و قابل قبول، می تواند بستر استخدام شما را فراهم کند.

مزیت برنامه نویسی این است که اگر حتی استخدام هم نشوید می توانید به عنوان یک شغل خوب، از آن شخصا پول در بیاورید. البته اگر ایده خوب در دست داشته باشید و وقت و زمان زیادی برای برنامه نویسی بگذارید.

زبان های برنامه نویسی چند سکوئی یا چند پلتفرمه :

با توجه به این که، بیس زبان های برنامه نویسی تقریبا مشابه هم نیستند، بهتر است که برای زبان برنامه نویسی یک زبان را یاد بگیرید و وقتی که به جایگاه درستی در آن رسیدید، وارد برنامه نویسی به زبان دیگری شوید.

زبان های برنامه نویسی چند پلتفرمی، در واقع آن دسته از زبان هایی هستند که فرد اگر در آن تبحر پیدا کند می تواند به راحتی در زمینه های مختلفی برنامه نویسی کند. در این نوع زبان ها، با آموختن و بکار بستن تنها ۱ زبان، می توان در پلتفرم های زیر خروجی داشت:

وب

موبایل

دسکتاپ ( سیستم های مختلف )

از جمله برنامه های چند سکوئی می توان به جاوا اشاره داشت.

دانش ها و مهارت هایی که برای آموزش برنامه نویسی به آنها نیاز دارید :
به طور کلی برای این که بتوانید برنامه نویسی را به سرعت یاد بگیرید لازم است که برخی علوم را از پیش آموخته باشید از جمله:
1-ساختمان داده ها
2-الگوریتم و فلوچارت
3-زبان انگلیسی
4-زبان تخصصی و ماهیت کار زبان برنامه نویسی
5-کار کردن با نرم افزار مربوط به برنامه نویسی
البته دو گزینه اول، از ملزومات اصلی و ابتدایی کار نیست، اما برای موفقیت در ادامه روند کار برنامه نویسی، این دو مورد در طول کار باید آموزش داده شود. دقیقا به خاطر همین دو زمینه است که دانشجویان رشته های مهندسی کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات معمولا وارد مقوله برنامه نویسی می شوند. در صورتی که فرد خلاقیت داشته باشد و با ذهن باز وارد برنامه نویسی شود، می تواند به صورت یک برنامه نویس موفق مطرح شود. برای آشنایی با زبانهای مطرح و معروف دنیا در زمینه برنامه نویسی می توانید به مطالعه بقیه مقالات در بخش آموزش ما بپردازید.