کلود فلر

Cloudflare چیست :

برای درک بهتر کلود فلر و اینکه چگونه کار می‌کند ابتدا لازم است طرز کار اینترنت را بدانیم. فرض کنیم یک سایتی به نام sefareshsite.com وجود دارد که جایی روی یک وب سرور با آدرس آی پی که در اختیارتان قرار می دهند هاست شده است. هنگامی که آدرس sefareshsite.com را در آدرس بار مرورگر خود تایپ می‌کنید، مرورگرتان یک پیغام برای DNS می‌فرستد و آدرس آن را دریافت می‌کند. حال که آدرس آی پی را دارید می‌توانید به آن سایت دسترسی داشته باشید.

با راه‌اندازی cloudflare شما name-server این سرویس را به دامنه خود می‌افزایید در نتیجه هر درخواستی که به طرف سایت شما بیاید از فیلتر کلود فلر عبور می‌کند به این ترتیب راه دسترسی روبات‌ها و هکرها به سایت بسته می‌شود. با عبور تمام ترافیک سایت شما از داخل cloudflare سایت شما در برابر هرنوع دسترسی غیر مجازمصون می‌شود.

به یاد داشته باشید با راه اندازی این سرویس از نظر فنی تغییری در سایت شما بوجود نمی‌آید و فقط ترافیک سایت فیلتر می‌شود.

کلود فلر انتقال اطلاعات سایت شما را بهینه سازی میکند تا سرعت باز شدن صفحات سایت شما بیشتر شود همچنین از تهدید های امنیتی و خزنده ها و مشکلاتی که باعث می شوند منابع سرور و پهناباند شما هدر روند، جلوگیری می نماید.

همه میتوانند سرویس CloudFlare را استفاده کنند و این شرکت یک تعرفه رایگانی دارد که در عرض چند دقیقه می شود آن را ستاپ کرد.

CDN چیست :

شبکه تحویل محتوا (به انگلیسی: Content Delivery Network) که به اختصار CDN نیز خوانده می‌شود یک شبکه بزرگ از سرورهایی است که در چندین نقطه دنیا مستقر هستند و به صورت جغرافیایی توزیع شده‌اند. با استفاده از CDN محتوا با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک‌ترین سرور به کاربر ارائه داده می‌شود. این سرویس در افزایش سرعت تحویل محتوا و پهنای باند در وب سایت‌های با ترافیک بالا و وب سایت‌های جهانی مانند گوگل، یاهو، فیس بوک و … بسیار تأثیرگذار است.

کلود فلر ۲۳ دیتاسنتر مختلف در سرتاسر دنیا دارد. منبع سرور ساز شبکه تحویل محتوا‌ی آنها بصورت اتوماتیک تمام فایل های استاتیک (ثابت) شما را ذخیره میکنند در این صورت آنها در مکانی نزدیک تر به کاربر نگهداری شده اند (موقعیت فیزیکی).
هر محتوا‌ی دینامیک یا متغییری که توسط دیتابیس شما تولید شده است از طریق خود وب سرور سایت شما منتقل می شود.

کلود فلر از تکنولوژی ای به نام «انی کست» استفاده میکند تا کاربر شما را به نزدیک ترین سرور متصل نماید.

ویژگی های کلود فلر :

۱. بهینه سازی محتوا‌ی وب

۲. امنیتی که کلود فلر ایجاد میکند

۳. آمارگیری و امکان برسی کردن ترافیک سایت

البته کلود فلر میتواند برای بعضی از کاربران مثل طراحان وب که میخواهند تغییرات را بصورت آنی ببینند گزینه مناسبی نباشد.

مزایای کلود فلر :
فعال سازی CDN و در نتیجه اتصال به نزدیک ترین سرور جهت بارگذاری سایت و میزبانی محتوا.
فعال بودن 24 ساعته ی سایت از طریق کش های موجود در سرور های کلود فلر حتی در صورت آفلاین شدن سایت اصلی.
بهینه سازی سایت و صرفه جویی در پهنای باند مصرفی.
فشرده سازی کد های Java Script، CSS و HTML و در نهایت سرعت بالاتر.
افزایش امنیت با جلوگیری از رکوئست های نا سالم، حملات DDOS Protection و SQL Injection
ارائه سیستم آنالیز ترافیک جهت مدیریت بهتر ترافیک ها و بازدید ها.
قابلیت Prug Cache جهت تازه سازی کش های ذخیره شده.
و…
کلود فلر چگونه کار میکند :
CloudFlare شبیه به برنامه واسطه‌ای بین کاربر داخلی شبکه و اینترنت است که قابلیت‌های فراوانی در راستای حفظ امنیت، نظارت مدیریتی، کنترل کاربران و سرویس‌های ذخیره سازی دارد، به این معنی که سایت شما بخشی از جامعه کلود فلر است.
ترافیک وب سایت شما توسط شبکه های جهانی وب root می شود. شبکه کلود فلر کپی نزدیک تر از فایلهای استاتیک شما برای بازدید کندگان شما قرار میدهد. پس این بدان معناست که فایل های شما بسیار سریعتر از قبل به دست بازدید کنندگانتان خواهد رسید.
منابع مختلفی همانند CSS ها و JavaScript ها و عکس ها در این سیستم کش cache می شود. شما برای استفاده از این سیستم، نباید پسوند فایلی را تغییر دهید. تکنولوژی کلود فلر به طور اتوماتیک تصمیم میگیرد که کدام یک از منابع شما بر حسب پسوندشان باید cache شوند همچنین مطالب داینامیک سایت ها کش “cache” نمی شود.
همچنین کلود فلر تمامی درخواست ها را به صورت فشرده درخواهد آورد، شبکه CloudFlare از هر نوع تهدیدی جلوگیری می کند و روبات های سواستفاده گر را قبل از این که آنها به سرور شما آسیب برسانند محدود می کند، این بدان معناست که پهنای باند کمتر و همچنین منابع کمتری از هاست شما استفاده خواهد شد.
دیتاسنتر های کلود فلر در کجا قرار دارند ؟
به گفته کلود فلر شبکه این شرکت در حال حاضر در 10 مکان مختلف: San Jose (US) ، Los Angeles (US) ، Chicago (US) ، Washington DC (US) ، New Jersey (US) ، Dollas ، Amesterdam ، Paris HongKong و Tokyo قرار دارد. در هر کدام از این نودها CloudFlare اعمال جلوگیری از ربات های سو استفاده می کند و تمامی این نودها کش می کنند.

سایت هایی که  از CloudFlare می توانند استفاده می کنند:

اکثر سایت ها می توانند از کلود فلر استفاده کنند. CloudFlare برای هر دو نوع سایت استاتیک و داینامیک قابل استفاده است. CloudFlare نمی تواند جانشینی مناسب برای سایت هایی که پخش کننده فایل های صوتی و تصویری باشد، این بدان معناست که فایل های صوتی و تصویری پشتیبانی نمی شود اما اگر شما از سایت هایی که فایل های صوتی و تصویری به اشتراک می گذارند استفاده کنید آنگاه با این سیستم هماهنگی دارید.

اگر سایت شما از SSL استفاده می کند نیز شما می تواند از این سیستم استفاده کنید، تنها لازم است تا چند مرحله را اضافه تر طی کنید (اگر SSL شما بر روی ریشه دامنه (root) یا (www) فعال می باشد لازم است تا سرویس خود را به Pro ارتقا دهید.

کلود فلر تنها می تواند CNAME ها را تسریع و حفاظت کند، تا زمانی که ریشه دامنه شما به صورت A رکورد باشد بهتر است تا ترافیکتان را به www از طریق htaccess انتقال دهید اگر شما ترافیکتان را منتقل نکنید آنگاه هر ترافیک به سمت www سایت شما توسط CloudFlare تسریع و محافظت خواهد شد و در آمار نمایش داده می شود و هر ترافیکی که به سمت mydomain.com باشد توسط CloudFlare پشتیبانی نخواهد شد.