• شناسایی اخبار جعلی در وب امکانپذیر شد

شناسایی اخبار جعلی در وب امکانپذیر شد

با افزایش سریع تعداد اخبار جعلی در فضای مجازی و دشوارشدن شناسایی اخبار جعلی در وب، شرکت فناوری Eyeo برای کمک به حل این مشکل یک افزونه اینترنتی به نام اخبار قابل اعتماد یا TrustedNews ابداع کرده. که از طریق آن جدا کردن اخبار جعلی از واقعی تسهیل می شود.

مشکلاتی که مخصوصا برای فیس بوک در این زمینه رخ داده می تواند مثال بارزی برای اهمیت وجود افزونه اخبار قابل اعتماد دانست. فیس بوک بارها به گسترش اخبار جعلی متهم شده است.و نهادهای مختلفی این شرکت را متهم کرده‌اند. که فضای مناسبی را در اختیار تروریست‌ها و جاسوسان برای فعالیت قرار داده است. این موارد باعث شده تا فیس بوک اقدامات زیادی را برای مبارزه با این مشکل و شناسایی اخبار جعلی در وب انجام دهد. مثلاً فیس‌بوک در اولین اقدام خود خبرهای جعلی را با برچسبی با عنوان Disputed علامت‌گذاری کرد. این عبارت به‌ طور کلی به معنای خبرهای مورد بحث و مشکوک با احتمال جعلی بودن زیاد است. اما این اقدام برای مبارزه با اخبار جعلی فیس بوک کافی نبود. چرا که در ماجرای تیراندازی لاس‌ وگاس این شرکت مجبور شد به خاطر انتشار اخبار نادرست بار دیگر عذرخواهی کند.

روش استفاده از این افزونه شناسایی اخبار جعلی در وب به صورت زیر است :

بعد از بارگذاری این افزونه، آیکون اختصاصی آن در گوشه سمت راست و بالای پنجره مرورگر نمایش داده می شود و اگر محتوای خبری در حال مطالعه در یک وب سایت صحیح باشد یک علامت نشانه گذاری سبز رنگ بزرگ به علامت تایید ظاهر می شود و توضیحات مختصری نیز در این زمینه قابل مشاهده خواهد بود.

 شرکت Eyeo برای طراحی افزونه اخبار قابل اعتماد از برخی سایت های بررسی کننده صحت و درستی اخبار در وب مانند Snopes و Politifact استفاده کرده است و کاربران با نصب افزونه مذکور از مراجعه به این وب سایت ها و کنترل کردن خبرهای مختلف بی نیاز می شوند.
افزونه اخبار قابل اعتماد تنها با مرورگر اینترنتی کروم سازگار است و البته شرکت سازنده قصد دارد در آینده نزدیک نمونه های جدیدی از آن را که با مرورگرهای فایرفاکس و سافاری سازگاری دارند، تولید و عرضه کند.