آشنایی با زبان برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی PHP پی اچ‌ پی یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه نویسی متن باز (Open Source) است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب سایت های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHP مخفف (Hypertext Preprocessor)پیش‌پردازنده فرامتن می‌‌باشد.

زبان برنامه نویسی PHP در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.

PHP از زبان‌های اسکریپت‌نویسی تحت وب است. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان سی (C) و زبان برنامه‌نویسی پرل (Perl) می‌‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک‌های اطلاعاتی از قبیل MySql قدرت آن را افزایش داده است.

مشهورترین نرم‌افزارهای (بسته هاي) ایجاد شده با زبان برنامه نویسی PHP عبارت‌اند از:

phpBB , SMF, Mambo , Joomla , PHPNuke , mybb و مدیاویکی (MediaWiki)

سادگی استفاده از PHP و شباهت آن به زبان C و Perl (و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌های کاملی را ایجاد کنند.
PHP تنها یک زبان اسکریپت‌نویسی نیست و با استفاده از PHP-GTK می‌توان برای طراحی برنامه‌های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه‌های خط فرمان شبیه پرل (Perl) یا پایتون (Python) از آن استفاده کرد.
PHP امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه‌های داده را از جمله MySQL، Oracel، IBM DB۲ ،Microsoft SQL Server ،PostgreSQL و SQLite با دستورهایی ساده فراهم می‌‌سازد.
PHP روی بیشتر سیستم عامل‌های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و Mac OSX و با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.

PHPیک تاریخچه است:

زبان برنامه نویسی PHP در آغاز جایگاه شخصی داشت.در ابتدای سال 1994 عموما مانند زبان برنامه نویسی C به صورت Binary توسط برنامه نویسان دانمارکی /گرینلندی به نام رسموس لردورف نوشته شد.لردروف در اصل این ابزار را ایجاد کرد تا یک مجموعه کوچکی از اسکریپت را جایگزین کند.او سعی می کرد که صفحات شخصی را حفظ کند.

این ابزار برای این استفاده می شد که وظایفی مانند نمایش دادن خلاصه تجربیات و حفظ کردن اینکه چقدر از این صفحه مورد استفاده قرار می گیرد را انجام دهد. او این دو را با مفسرش ترکیب کرد تا PHP / FI را ایجاد کند چون بیشتر کاربرد داشت.PHP / FI شامل پیاده سازی برای زبان برنامه نویسی c بود و می توانست با پایگاه داده ارتباط یابد.

قابلیت ساخت ساده و پویا برای کاربردهای وب .لردروف PHP را در 1995 رها کرد تا کد آنرا بهبود ببخشد و اشکالات انرا برطرف کند.این واگذاری به نسخه دوم PHP منجر شد و هم اکنون استفاده می شود.زبان برنامه نویسی PHP متشکل از شبیه سازی و دستکاری کردن متغیر ها توانایی جاسازی HTML بود. ترکیب آن مانند پرل اما محدود تر ٬ ساده تر و پایدار تر بود. زیو سوراسکی و اندی گاتمنز دو توسعه دهنده در تکنولوژی IIT اسرائیلی بودند که پارسر را در سال 1997 دوباره نوشتند و اساس PHP 3 را تشکیل دادند با تغییر دادن نام زبان به PHP بازگشتی : پیش پردازنده مافوق متن.

گروه توسعه یافته رسما PHP / FI 2 را در نوامبر 1997 بعد از دو ماه تجربه و آزمایش منتشر کرد. پس از آن آزمایش عمومی PHP 3 آغاز شد و زبان رسمی در ژوئن 1998 تشکیل شد.سوراسکی و گاتمنز گروهی را برای باز نویسی PHP تشکیل دادند و ماشین Zend را در 1999 تولید کردند. آنها همچنین تکنولوژی آن را در اسرائیل تاسیس کردند. در 22 ماه مه 2000 PHP 4 که توسط ماشین Zend به کار آمده بود منتشر شد.در13 ژوئیه 2004 PHP 5 که توسط ماشین 2Zend نیرو گرفته بود منتشر شد.

PHP 5 دارای ویژگی هایی مانند پشتیبانی از زبان شی گرا (برای پایگاه داده) و وسعت بسیار زیاد کارایی آن بود. نسخه ای که اخیرا توسط گروه PHP منتشر شده نسخه 4 آن است. در آگوست 2008 این نسخه به 4.4.9 توسعه یافت. در سال 2008 PHP 5 در دست توسعه بود .PHP 6 در کنار PHP 5 در دست توسعه است. تغییرات عمده آن شامل از بین بردن متغیر های رجیستری است.زبان برنامه نویسی PHP کاملا از یونیکد یا رشته های چند بایتی حمایت نکرد.یونیکد در PHP 6 پشتیبانی خواهد شد. این نسخه در هر دو محیط 32 و 64 بیتی اجرا خواهد شد.

سیر تکامل انتشار نسخه های مختلف زبان برنامه نویسی PHP از ابتدا تاکنون
نسخه
نسخه /ویرایش جدید
تاریخ نشر
یادداشت ها
1.0
1.0.0
1995-06-08
این اولین نام کاربردی PHP بود.
(PHP Tools) Personal Home Page Tools
2.0
2.0.0
1996-04-16
توسط سریعترین و ساده ترین ابزار ایجاد شد.برای ایجاد کردن صفحات وب پویا..
3.0
3.0.0
1998-06-06
توسعه آن از یک نفر به چند نفر تغییر کرد.زیو سوراسکی و اندی گاتمنز دوباره اساس این نسخه را نوشتند.
rewrite the base for this version.
4.0
4.0.0
2000-05-22
سیستم تجزیه / اجرا در دو مرحله تحت عنوان ماشین Zend اضافه شد.
4.1.0
2001-12-10
( $_GET, $_POST, $_SESSION)
متغیر های بسیار خوبی معرفی شدند.
4.2.0
2002-04-22
متغیر های بدون استفاده با پیش فرض.holes in applications.
4.3.0
2002-12-27
علاوه بر CLI٬ CGI نیز معرفی شد.
4.4.0
2005-07-11
صفحات مهمی برای اسکریپت phpsize و config-php اضافه شد.
4.4.8
2008-01-03
چند پیشرفت ایمنی.منتشر شدن PHP 4.
4.4.9
2008-08-07
پیشرفت بیشتر و انتشار نسخه PHP 4.4.
5.0
5.0.0
2004-07-13
ماشین 2zend با امکان مدل شی گرایی.
5.2.0
2006-11-02
گسترش فیلتر با پیش فرض.
6.0.0
نشر آینده
پشتیبانی از یونیکد یامتغیر های رجیستری.

کاربرد:
  • PHP یک زبان اسکریپت نویسی برای وب است.
  • PHP عمدتا برروی سرور وب اجرا می شود.
  • زبان برنامه نویسی PHP کد برنامه را به عنوان ورودی می گیرد و صفحات وب را به عنوان خروجی ایجاد می کند. همچنین می تواند برای اسکریپت کردن خط فرمان استفاده می شود.
  • PHP می تواند بر روی صفحات وب و سیستم های عامل و یا پایگاهها مستقر شود. همچنین می تواند به عنوان سیستم مدیریتی پایگاه داده استفاده شود.PHP رایگان بوده و گروه PHP منبع کاملی از کد آن را در اختیار کاربر قرار می دهد.همچنین می توان از آن برای کاربرد های شخصی استفاده کرد.
  • PHP عمدتا مانند یک فیلتر عمل می کند.به این صورت که ورودی را به صورت متن یا دستور العمل های PHP می گیرد و خروجی را تولید می کند.خروجی آن غالبا از نوع HTML می باشد. این زبان می تواند کد باینری را برای ماشین Zend تولید کند.
  • از PHP عمدتا در طراحی وب استفاده می شود.

میزان بهینه سازی:


همزمان با اسکریپت کردن زبانها٬ساختار الگو گونه براى نمايش ترتيب حوادث PHP به طور طبیعی به صورت کد مرجع خوانا برای تولید سرورهای وب نگه داری می شود . بنابر این ساختار الگوگونه برای زبان برنامه نویسی PHP در زمان اجرا توسط ماشین PHP کامپایل خواهد شد.

کامپایل کردن در زمان اجرا دفعات اجرای فایل آغاز گر را افزایش می دهد.چون یک مرحله اضافه به زمان اجرا می افزاید. ساختار الگو گونه PHP می تواند قبل از زمان اجرا توسط مترجم هایی درست شبیه زبانهای برنامه نویسی همچون C ترجمه شود.( زبان برنامه نویسی PHP برنامه دار است تا جائیکه برای تمدید کردن آن استفاده شود).

کد می تواند کیفیت کد کامپایل شده را با کم کردن اندازه آن و ایجاد کردن تغییراتی که بتواند زمان اجرا را کاهش دهد و کارایی را بهبود ببخشد بالا ببرد و بهینه نماید. نوع کامپایلر PHP آنچنان است که اغلب فرصت برای بهینه سازی کد آن وجود دارد.
به طور مثال می توان برای بهینه سازی کد بهینه ساز Zend را نام برد. شتابگر PHP می تواند سطح کارایی را با ذخیره کردن نوع کامپایل شده ای از ساختار زبان برنامه نویسی PHP در حافظه تسهیم شده بالا ببرد تا از هزینه های تجزیه و کامپایل کد در زمان اجرا جلوگیری شود.

ایمنی: میزان ناامنی نرم افزار نوشتاری PHP که توسط نرم افزار های رایج دیگر در معرض آسیب پذیری است به این صورت می باشد: 12 درصد در سال2003 20 در صد در سال 2004 28 در صد در سال 2005 43 در صد در سال 2006 36 در صد در سال2007 و 33 در صد در بخشی از سال 2008 بیشتر از یک سوم آسیب پذیری نرم افزار PHP به تازگی صورت گرفته .

اغلب آسیب ها با پیروی نکردن از قوانین برنامه نویسی ایجاد می شود و این آسیب ها مرتبط با نسخه قدیمی PHP است. یکی از مهمترین این نا امنی ها متغیر های رجیستری هستند که از سال 2002 در PHP نسخه 4.2 بدون استفاده شده اند.

ترکیب:

می‌تواند قسمتی از یک کد HTML باشد. PHP کد را بدون تعیین حدود کردن تجزیه می کند.هر چیزی خارج از این محدوده به طور مستقیم به خروجی فرستاده می شود و توسط PHP تعیین نمی شوند.حدود رایج و مشترک است که به ترتیب بسته کردن و باز کردن می باشد. علائم کوتاه می تواند برای شروع کد به کار روند: =?> یا ?> و علامتی که برای پایان کد به کار می رود، یا %> کمتر مورد استفاده قرا می گیرند.

به همین خاطر استفاده ازعلائم کوتاه و ASP کم شده است. هدف از این ها جدا کردن PHP و HTML می باشد. متغیر هایی که قبل از آن ها علامت $ به کار می رود لازم نیست مشخص شوند .بر خلاف نامها و توابع کلاس نام متغیر ها به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس است.

زبان برنامه نویسی PHP در حالت زبان form free با خط جدید و فاصله سرو کار دارد ( به جز در رشته ها) و جمله ها با سمی کالن تمام می شوند.PHP دارای سه نوع روش برای توضیحات می باشد.از /* */ و // برای توضیحات استفاده می شود.همچنین از # برای توضیحات کوتاه استفاده می شود. PHP در واژگان مانند زبانهای سطح بالا همچون C است .if شرطی – حلقه های while و for و توابع بازگشتی شبیه به زبان C و ++C است.

نوع داده:
زبان برنامه نویسی PHP همه متغیر‌ها را در یک محدوده مستقل ذخیره می‌کند .این محدوده به طور نمونه 32 بیت اعداد علامتدار است. اعداد بدون علامت در حالتهای معینی به مقادیر علامتدار تبدیل می‌شوند. این رفتار در زبانهای برنامه نویسی متفاوت است.متغیر‌های صحیح می‌توانند به صورت دهدهی (مثبت یا منفی) ٬هشت هشتی و شانزده شانزدهی مشخص شوند.
اعداد واقعی نیز در محدوده معینی ذخیره می‌شوند.آنها می‌توانند به دو صورت اعشاری و علمی استفاده شوند. زبان برنامه نویسی PHP دارای نوع محلی به نام بولین می‌باشد که شبیه به بولین در زبان جاوا و ++C است.در نوع داده بولین مقدار غیر صفر به عنوان درست و مقدار صفر به عنوان نادرست استفاده می‌شود.همانطور که در پرل و ++C نیز همین طور است.
نوع داده null برای متغیر‌هایی که هیچ مقداری ندارند استفاده می‌شود. متغیر‌هایی با نوع مرجع به منابع خارجی اشاره می‌کنند.اینها نوعا توسط توابع ایجاد می‌شوند و تنها می‌توانند با همان تابع مورد استفاده قرار گیرند.مانند پوشه‌ها و عکسها و پایگاه داده.PHP آرایه‌ها و رشته‌ها را هم حمایت می‌کند.
کتابخانه استاندارد PHP (SPL) به منظور حل مسائل استاندارد و دسترسی به داده‌های موثر و کلاسها به کار می‌رود.
PHP دارای نسخه های زیر است :
نسخه 5.2 و قدیمی تر :
توابع بهترین توابع نیستند و تنها می‌توانند با نامشان صدا زده شوند.توابع تعریف شده توسط کاربر می‌توانند بیرون از نمونه اولیه ایجاد شوند.توابع می‌توانند در درون بلوک‌ها تعریف شوند.توابع فراخوانی شده باید از پرانتز استفاده کنند.به جز آرگومان zero توابع سازنده کلاس با اپراتور new فراخوانده می‌شوند.در اینجا پرانتز‌ها اختیاری هستند.PHP توابع بی نام را که توسط دستور function_ creat ایجاد می‌شوند را هم پشتیبانی می‌کند.اگر چه درست نیستند چون توابع بی نام از اسم بر خوردار نیستند و توابع تنها میتوانند توسط نامشان صدا زده شوند.

نسخه 5.3 وجدیدتر

اشیاء:
برنامه نویسی شی گرا به 4 PHP اضافه شد. اشیا در 5 PHP به طور کامل دوباره نوشته می شود.در نسخه قبلی زبان برنامه نویسی PHP اشیا مانند تایپ های اولیه به کار برده می شوند. اشکال این روش این بود که وقتی یک متغیر تعریف می شود تمام اشیا کپی می شوند.در روش جدید اشیا با handle بازگشت داده می شوند نه با مقدار.

5 PHP متغیر های عضو خصوصی و حفاظت شده تعریف می کند.همچنین یک روش اساندارد برای معرفی سازنده و مخرب همانند زبان برنامه سازی ++C تعریف می کند. Interfrace های خاصی وجود دارد که به اشیا اجازه می دهد بر روی زمان اجرا اثر بگذارد.اگر توسعه دهنده یک کپی از یک شی با استفاده از کلمه محفوظ clone ایجاد کند ماشین Zend آنرا بررسی خواهد کرد که آیا روشی برای آن تعریف شده یا نه.اگر نشده بود یک Clone پیش فرض را صدا خواهد زد که ویژگی های آن شی را کپی می کند.

اگر تعریف شده بود برای ویژگی های لازم اشیا ایجاد شده معتبر است.برای سادگی ماشین تابعی را تولید می کند که مشخصات شی مرجع را وارد می کند که برنامه نویس می تواند با یک مقدار مشابه شی مرجع آغاز به کار کند و تنها ویژگی هایی را که نیاز دارد تغییر دهد.

روش نصب PHP
شما برای کار با زبان برنامه نویسی PHP نیاز به یک سرور مجازی دارید که می توانید از IIS یا Apache استفاده کنید که ما آپاچی را توصیه می کنیم. همچنین به یک پایگاه داده نیاز دارید که برای این کار mysql بهترین گزینه است.

شما می توانید با نصب Wampserver به راحتی همه این گزینه ها را یکجا داشته باشید. Wampserver یک نرم افزار رایگان است که با نصب Apache، PHP، MySql و PHP My Admin شما را از نصب تک تک این برنامه ها آسوده می کند.

آسانی
به گفته اکثر برنامه نویسان وب،زبان برنامه نویسی PHP یک زبان تحت وب ساده به شمار می رود، زیرا نیاز به یادگیری هیچ پیش نیازی نیست، همچنین PHP، به زبان های دیگری وابسته نیست.اغلب دستورات آن مشابه زبانهای محاوره ای بوده و یادگیری آن ساده است.