زبان برنامه نویسی Go چیست؟

 زبان برنامه نویسی گو یا گولینگ ،توسط شرکت گوگل عرضه و ارائه شده است. زبان گولنگ به صورت Open Source منتشر شده تا برنامه نویس ها بتوانند آن را توسعه دهند. با استفاده از زبان برنامه نویسی گو می شود هر نوع نرم افزاری رو پیاده سازی کرد.

چرا زبان برنامه نویسی گولنگ یک زبان محبوب است ؟

اگر تاریخ برنامه نویسی رو مورد بررسی قرار دهیم متوجه می شویم زبان های برنامه نویسی که توسط یک برنامه نویس (یا چند برنامه نویس) طراحی شده اند (منظور برنامه نویسانی است که روزی پروژه‌ها و سیستم‌های واقعی مشغول کار بودند) خیلی کاربردی تر و محبوب تر از زبان هایی هستند که توسط محققان رایانه ها و با نگرش ایده آل گرا به وجود آمده اند.

نکته: زبان برنامه نویسی گو جزو سریع‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیاست و با یک شیب تند به سوی سریعتر شدن در نسخه‌های آتی در حرکت است.

ویژگی های زبان برنامه نویسی گولنگ:

سادگی و سهولت استفاده دو ویژگی بارز و متمایز زبان برنامه نویسی گو هستند. زبان گولنگ از نظر ساختاری طراحی ساده‌ای دارد و یادگیری زبان غالبا بسیار نرم و روان صورت می‌گیرد.

مزیت های زبان برنامه نویسی گو :
برقراری ارتباط و سطح دسترسی بیشتر با سخت افزار
افزایش سرعت در نوشتن و اجرای برنامه ها
نوشتن برنامه ها با کیفیت بهتر
نزدیک بودن به دو زبان انسان و کامپیوتر
ساخت برنامه های اندروید
دارای ویژگی های مختصر۶۸۷۴۷۴۷۰۷۳۳a2f2f7261772e6769746875622e636f6d2f676f6c616e672d73616d706c65732f676f706865722d766563746f722f6d61737465722f676f706865722d66726f6e742e706e67
املای آسان، تمیز و کارآمد
دارای مکانیسم های همپوشانی
قابلیت کامپایل شدن سریع به زبان ماشین
زبان برنامه نویسی گو در حال حاضر بهینه ترین زبان در زمینه های وب، سرور و شبکه در دنیا می باشد
اهداف زبان برنامه نویسی گو :
کارایی زبان‌های ترجمه‌شده دارای سامانه نوع ایستا
آسانی برنامه‌نویسی زبان‌های پویا
امنیت نوع‌ها
امنیت حافظه
پشتیبانی برای همروندی و ارتباط
زباله جمع‌کن کارا، و بدون تأخیر
زمان ترجمه کوتاه

چه شرکت هایی از زبان برنامه نویسی گو استفاده میکنند :

    Google

    Youtube

    Twitter

    Dropbox

    Mozilla

    Canonical

    Bitly

    Redhat

    Sound Clouad CloudFlare

    Tumblr

و ده‌ها سرویس دیگر از زبان برنامه نویسی Go استفاده میکنند.

بعضی از این شرکت ها از زبان برنامه نویسی گو در جایی استفاده کردند که فقط سی و سی ‌پلاس ‌پلاس توان سرویس‌دهی آن قسمت را داشته‌اند. و بعضی دیگر از این شرکت ها هم گولنگ را به جای زبان‌های سطح بالاتری مانند پی‌اچ‌پی و روبی و پایتون به کار برده‌اند.

 توجه: امکان ندارد بتوانید زبان دیگری جز گولنگ را نام ببرید که در چنین مدت کوتاهی توانسته باشد تا این حد مورد توجه قرار گیرد!

چه کسانی زبان برنامه نویسی گو را پدید آوردند :

در سپتامبر سال 2007، Ken Thompson و Rob Pike، دو تن از سرشناس ترین چهره‌های دنیای نرم افزار ، ایده ساخت یک زبان برنامه نویسی سیستمی جدید را با Robert Griesemer، یکی دیگر از مهندسین مشغول در Google در میان گذاشتند.

آن‌ها کار بر روی این زبان جدید را شروع کردند و در این مدت تعداد دیگری از همکارانشان همچون Russ Cox و Brad Fitzpatrick و Andrew Gerrand به تیم آن‌ها ملحق شدند.

در نوامبر سال 2009، اولین نسخه آزمایشی زبان برنامه نویسی گو با پشتیبانی گوگل به صورت متن باز به عموم برنامه نویسان عرضه شد. از آن زمان تا کنون بیش از 300 نفر از برنامه نویسان داوطلب در توسعه این پروژه شرکت داشته اند.

از اولین ماه انتشار زبان برنامه نویسی گو، شرکت‌های Startup زیادی استفاده از آن را شروع کردند. با اینکه زبان در نسخه آزمایشی به سر می‌برد، اما برای خیلی‌ها وجود نام Jeb Thompson و Rob Pike کافی بود تا از کیفیت زبان اطمینان حاصل کنند.

شرکت‌های بزرگ تر اما، منتظر نسخه پایدار ماندند. تا اینکه در ماه مارس سال 2012، نسخه 1.0 از زبان برنامه نویسی Go به صورت پایدار منتشر شد.