زبان برنامه نویسی پرل :

زبان برنامه نویسی پرل یک زبان برنامه نویسی مفسر هست که محبوبیت زیادی در سیستم عامل Unix دارد.
این زبان قدرتمند شباهت زیادی به زبان برنامه نویسی C دارد وهمچین از بیشتر امکانات این زبان نیز برخوردار است وهمانند این زبان انعطاف پذیر می باشد.

پرل زبان برنامه‌نویسی تفسیری و سطح بالا ، شی‌گرا و یک زبان سمت سرور قدرتمند است که برای پردازش های متنی ، تولید وگزارش گیری بسیار مفید و کاربردیست و در آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا توسط لری وال در سال ۱۹۸۷ طراحی شد که می توانست به جای awk و sed به کار رود. زبان برنامه نویسی پرل بطور وسیعی ساختار خود را از زبان C و بسیاری از خصوصیات خود را مدیون زبانهای AWK , LISP , SED , SH می باشد.

در حال حاضر می توان زبان برنامه نویسی پرل را در بیش از ۴۰ سیستم عامل بکار گرفت، و کتابخانه CPAN بیش از ۱۱۰۰۰ ماژول را با کد منبع در اختیارتان می گذارد.در واقع پرل زبان مفسر داری است که برای کار بر روی فایل های متنی مناسب است.

نسخه شماره ۲ برنامه در همان سال و چند ماه بعد از آن ارایه شد که شبیه نسخه های فعلی پرل بود.و پیشرفت های بسیار خوبی داشت…تا جاییکه زبان برنامه نویسی پرل را برابر با زبان قدرتمند C می دانستند.و بیراه هم نبود چون ساختار زبان پرل شبیه زبان C می باشد.

زبان برنامه نویسی پرل زبانی مستقل از سکو میباشد. بدین معنا که شما میتوانید با اندکی تغییر در ساختار برنامه خود آنها را در سکوهای مختلف اجرا کنید.
پرل هم اکنون در سکوهای: یونیکس (لینوکس . سولاریس . Free BSD و …) . مکینتاش و همچنین ویندوز اجرا میشود.
نکته کوچکی که میتوان به آن اشاره کرد این است که نام این زبان برنامه نویسی perl است و همچنین نام مفسر این زبان نیز perl است و به عنوان مثال مانند زبان C که کامپایلر های مختلفی دارد نمیباشد پس این دو را اشتباه نگیرید.
كاربرد پرل :۸۷۹۸۶۶۸
زبان برنامه نویسی پرل را امروزه در زمینه های هوش مصنوعی–ژنتیك –نظامی –تحقیقاتی – صنعتی و بطور گسترده ای در اینترنت میتوان یافت .
نوشتن یك: بانك اطلاعاتی – صفحه گسترده – سیستم عامل – و یا یك وب سرور شاید عاقلانه به نظر نرسد ولی در پرل امكانپذیر است .
زبان پرل قدرت بسیاری در پردازش متن دارد بطور مثال میتواند یك رشته را ایجاد و به عنوان یك فرمان سیستمی اجرا كند.

زبان برنامه نویسی پرل به عنوان یك زبان قابل حمل :

جالب است بدانید نرم افزاری كه شما تحت سیستم عامل LINUX و یا MAC نوشته اید به طور قطع روی سیستم عامل WINDOWS و UNIX هم اجرا میشود. مفسر پرل متن برنامه‮ ‬را‮ ‬خوانده‮ ‬و‮ ‬هم‌زمان‮ ‬تفسیر‮ ‬کرده‮ ‬و‮ ‬اجرا‮ ‬می‮ ‬کند‮‬.‮ ‮

پرل و برنامه های ۳ بعدی :

گستره استفاده از زبان برنامه نویسی پرل به عنوان زبانی برای ایجاد برنامه های ۳ بعدی تا حدی است كه تا چندی پیش متخصصین Graphcomp در تستی زبان C و PERL را برای اجرای برنامه ۳ بعدی بر روی ۳ سیستم عامل متفاوت : VISTA , UBUNTU , FEDORA با سخت افزار یكسان به كار گرفتند. در این میان پرل توانست با استفاده بهینه از منابع سیستم برتری خود را در این زمینه اثبات كند .

پرل و CGI :
با پا به عرصه گذاشتن CGI به صفحات وب زبان برنامه نویسی پرل به خاطر قدرت بالا در پردازش متن و تطبیق الگو (Regular Expressions) در جمله زبانهایی قرار گرفت كه بطور وسیعی برای نوشتن CGI بكار گرفته میشود . در این میان وب سایت های پر ترافیك مانند :Livejournal.com, Ticketmaster.com Amzon.com , IMDB.com, از زبان پرل استفاده میكنند.
پرل و شبكه :
به خاطر قدرت بسیار زبان برنامه نویسی پرل درزمینه برنامه نویسی سیستمهای شبكه بسیاری از متخصصین شبكه و هكرها از این قافله عقب نمانده و امروزه شاهد این هستیم كه بسیاری از برنامه های : مدیریت شبكه , سیستم های Spidering , و Exploite ها به زبان پرل نوشته میشود.

پرل به عنوان یك زبان چسبنده (Glue Language) :

زبان برنامه نویسی پرل به عنوان یك زبان چسبنده می تواند در زبان های دیگر مورد استفاده قرار گیرد . یكی از جالبترین نكات یك برنامه مكمل پرل به نام VisualPerl هست كه به بسته NET. مایكروسافت میچسبد و شما در كنار ASP.NET میتونید با پرل نیز یرنامه نویسی كنید. به طور مثال می توانید در برنامه های .NET از پرل برای پردازش متن ویا هر چیز دیگری استفاده كنید این قابلیت تنها به .NET محدود نمیشود و پرل را می توان در دیگر زبان های برنامه نویسی بدون در نظر گرفتن پلتفرم آن استفاده كنید .
نكته ای كه باعث محبوبیت زبان برنامه نویسی پرل در میان برنامه نویسان شده است رایگان و اپن سورس بودن این زبان میباشد ‮ می‌توانید متن آن را به رایگان از اینترنت دریافت و در توسعه آن همکاری کنید.