معرفی زبان برنامه نویسی پایتون :

در حال حاضر، زبان برنامه نویسی پایتون یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی دنیا است . هم طرفداران در میان مبتدیان دارد و هم شیفتگان در میان حرفه‌ای ها! و شرکت های بزرگی همچون گوگل از این زبان برای موتور جستجوی گوگل و یوتیوب استفاده می‌کنند و این نشان از موفقیت این زبان برنامه نویسی سطح بالا دارد.

از جمله دیگر سایت‌هایی که با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون طراحی شده‌اند می‌توان به سایت Quora که یک جامعه ی مجازی پرسش و پاسخ است، تحلیل داده‌های سرویس موسیقی Spotify، نرم‌افزار دسکتاپ Dropbox و … اشاره کرد .
زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است و همان‌طور که از نمونه نرم افزارهای نوشته شده با این زبان که در بالا به آن‌ها اشاره شد مشخص است، از این زبان از طراحی سایت‌های دینامیک گرفته تا تحلیل داده‌ها و نرم افزارهای دسکتاپ می‌توان استفاده نمود.

خالق زبان برنامه نویسی پایتون

زبان Python توسط آقای Guido van Rossum ابداع شده است . وی پیش از طراحی زبان پایتون ، اقدام به طراحی زبانی تحت عنوان ABC کرده بود اما این زبان خیلی با اقبال عمومی مواجه نشد. پس از بازخوردهایی که در ارتباط با این زبان از سایر برنامه نویسان گرفت ، آقای گودیو ون روسوم در زمستان سال ۱۹۸۹ زبان پایتون را پایه ریزی کرد که برخلاف زبان قبلی ، خیلی مورد استقبال سایر برنامه نویسان سرتاسر دنیا قرار گرفت.

ویژگی ها و قابلیت های زبان پایتون

پایتون یکی از معدود زبان های برنامه نویسی است که می توان ادعا کرد ساختاری ساده و قدرتمند دارد، از این رو یادگیری این زبان همواره به افراد مبتدی که شاید هیچ تجربه ای در برنامه نویسی نداشته باشند توصیه می شود و از طرف دیگری استفاده از این زبان برای حل مسائل مختلف و پیچیده انتخاب اول بسیاری از برنامه نویسان حرفه ای بوده است.

بر اساس رتبه بندی سایت Tiobe، زبان برنامه نویسی Python در سپتامبر سال 2015 با سه پله صعود نسبت به زمان مشابه در سال قبل در جایگاه پنجم قرار گرفته است که نشان دهنده ی رشد محبوبیت این زبان در میان برنامه نویسان سراسر دنیا است.

همان طور که می دانید هر زبان برنامه نویسی ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارد که آن را از سایر زبان ها متمایز می سازند و علت شکل گیری زبان های مختلف نیز پاسخگویی به نیازهای متفاوت و متنوع کاربران با استفاده از همین قابلیت های متمایز است. به همین دلیل پیش از شروع به یادگیری هر زبان ابتدا باید نیازها و هدف خود را از یادگیری آن زبان در کنار قابلیت هایش قرار دهیم و در صورت تطبیق آن ها با هم، قدم در راه یادگیری بگذاریم.

از این رو برای آشنایی بیش تر با زبان پایتون، در ادامه به معرفی برخی از ویژگی ها و قابلیت های آن خواهیم پرداخت:
سادگی و صراحت (Simplicity): پایتون یک زبان ساده و کمینه گرا است. وقتی نگاهی به سورس کد یک برنامه ی نوشته شده به زبان پایتون بیاندازیم، احساس می کنیم که با یک متن انگلیسی صریح مواجه هستیم. شاید بتوان گفت این بزرگترین نقطه ی قوت پایتون است که به جای درگیر کردن برنامه نویس به جزئیات زبان به او اجازه می دهد تا روی حل مسئله تمرکز داشته باشد. همین موضوع سرعت کدنویسی و خوانایی این زبان را هم افزایش داده است.
منحنی یادگیری کم شیب (Low Learning Curve): قطعاً عامل اصلی این موضوع که یادگیری پایتون به عنوان قدم اول به مشتاقان برنامه نویسی و حتی کودکان توصیه می شود سینتکس فوق العاده ساده ی آن است. همان طور که گفتیم صراحت زبان پایتون نه تنها خوانایی آن را افزایش داده است، بلکه با حذف پیچیدگی ها سهولت یادگیری آن را نیز بیش تر کرده است.

رایگان و متن باز بودن (Free & Open Source): توزیع های مختلف زبان برنامه نویسی پایتون کاملاً رایگان بوده و هر برنامه نویس می تواند سورس کد آن را بخواند، آن را تغییر دهد، و در برنامه های خود از اسکریپت های آن استفاده کند.

سطح بالا بودن (High-level): پایتون از جمله زبان های قدرتمند سطح بالا است که برنامه نویس را درگیر جزئیات سطح پایین مثل مدیریت حافظه یا کار با ثبات ها (Registers) و غیره نمی کند.

پرتابل بودن (Portable): ماهیت متن باز پایتون موجب شده است که این زبان با پلتفرم های مختلف سازگار باشد. بنا بر اعلام رسمی سایت پایتون، در حال حاضر این زبان روی ۲۱ پلتفرم از جمله Windows، GNU/Linux، Macintosh، Solaris، Android، iOS، و … کار می کند و برنامه های نوشته شده به این زبان بدون نیاز به تغییر یا با تغییرات بسیار جزئی روی تمام پلتفرم ها اجرا می شوند.

زبانی تفسیرشده (Interpreted): بر خلاف زبان های کامپایل شده ای مانند سی یا جاوا، زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان تفسیر شده است و سورس کد برنامه های نوشته شده به این زبان با استفاده از یک مفسر اجرا می شود که همین موضوع قابلیت پرتابل بودن آن را افزایش می دهد.

شیء گرایی (Object Oriented): پایتون در مقایسه با زبان هایی مانند جاوا یا سی پلاس پلاس، روش قدرتمندتر و ساده تری را برای اجرا برنامه های شیئ گرا به کار می گیرد.
توسعه پذیری (Extensible): یکی از مشکلات زبان تفسیر شده ی پایتون سرعت پایین اجرا در مقایسه با زبان های کامپایل شده ای مانند سی یا جاوا است. حال اگر بخواهید قطعه ای از کدها سریع تر اجرا شود یا اگر بخواهید بخشی از الگوریتم برنامه ی خود را پنهان کنید می توانید آن بخش را به زبان سی، سی پلاس پلاس یا جاوا بنویسید و آن را در میان کدهای پایتون برنامه ی خود قرار دهید.
جای پذیری (Embeddable): علاوه بر این که می توان کدهای زبان های دیگر را در برنامه های نوشته شده به زبان پایتون قرار داد، می توان قطعه کدهایی را به زبان پایتون نوشت و در سورس کد برنامه های سی، سی پلاس پلاس یا جاوا نشاند و به این ترتیب قابلیت های اسکریپتی به سورس کد مد نظر اضافه نمود.
کتابخانه ی گسترده: پایتون به راستی از یک کتابخانه ی استاندارد غنی بهره می برد و در کنار این کتابخانه ی وسیع، کتابخانه های سایر توسعه دهندگان نیز به سرعت در حال توسعه می باشند که در مجموع ابزارهای مناسبی را برای ایجاد اسناد، رابط های گرافیکی کاربر (GUI)، مرورگرهای وب، رمزنگاری، هوش مصنوعی، ایمیل، بازی سازی، داده کاوی، ایجاد و مدیریت وب سایت، و بسیاری کاربردهای دیگر در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.

همه منظوره بودن (General-Purpose): پایتون یک زبان برنامه نویسی با طیف گسترده ای از کاربردها است که در حوزه های مختلف و متنوع کاربرد داشته است که از جمله مهم ترین کاربردهای آن در طی سالیان گذشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

موتور جستجوگر گوگل و موتور گرافیکی یوتیوب

ساخت برنامه های کاربردی علمی در سازمان فضایی ناسا، Fermilab

بخشی از سرویس ایمیل یاهو

تست سخت افزار در IBM ،Intel ،Cisco

ابزارهای نصب لینوکس در نسخه ی Redhat

سرویس ابری Dropbox

و بسیاری کاربردهای دیگر نظیر طراحی سایت های دینامیک، تولید نرم افزارهای دسکتاپ، انیمیشن سازی، بازی سازی، شبکه، امنیت، پایگاه داده، داده کاوی، ساخت برنامه های محاسباتی و کاربردی در رشته های مختلف نظیر ریاضی، فیزیکی، آمار، زیست و … .

در نهایت می توان گفت که پایتون ابزاری مهیج و قدرتمند در اختیار برنامه نویسان است که کار با آن ساده و سرگرم کننده می باشد و تسلط بر آن کاربران را وارد دنیایی شگفت انگیز و بی نهایت می کند که هرکس می تواند متناسب با توانایی هایش از امکانات آن برای حل مسائل خود بهره مند شود.