زبان برنامه نویسی روبی

زبان روبی چیست :

روبی یا Ruby یکی دیگر از زبانهای برنامه نویسی پویا، شی گرا و انعطاف پذیر است. زبان برنامه نویسی روبی شی گرایی اسمال تاک و ویژگی نگارشی پرل رو با هم در خود دارد.

زبان روبی پارادایم‌های گوناگون برنامه‌نویسی از جمله برنامه‌نویسی تابعی، شیء گرا و بازتابی را پشتیبانی می‌کند، دارای گزاره‌ها و متغیرهای پویا و مدیریت حافظه خودکار است.

نسخه فعلی این زبان Ruby 1.9.1 است که به زبان سی و بصورت زبانی با مفسر تک‌گذره پیاده‌سازی شده است. تا سال ۲۰۱۰، گونه‌های مختلفی از زبان روبی توسعه یافته‌اند که از میان آنها می‌توان به جی‌روبی، روبینوس، مک‌روبی، آیرن‌روبی و هات‌روبی اشاره کرد.

تاریخچه روبی :

زبان برنامه نویسی روبی به طور رسمی در روز ۲۴ فوریه ۱۹۹۳ (۵ اسفند ۱۳۷۱) توسط یوکی هیرو ماتسوموتو معرفی شد. او دنبال ساخت زبانی بود که امکانات متعادلی برای برنامه‌نویسی تابعی و برنامه‌نویسی دستوری برای برنامه‌نویس فراهم آورد.

ماتسوموتو درباره انگیزه‌اش برای ساخت روبی می‌گوید: «در جستجوی زبانی بودم که از پایتون شیءگراتر و از پرل قدرتمندتر باشد. برای همین تصمیم گرفتم خودم آن را بسازم».

ماتسوموتو و همکارش ابتدا دو نام در نظر گرفتن یکی روبی و دگیری کورال بود. از آنجاییکه نام کورال پیش از آن برای یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی بریتانیایی انتخاب شده بود، نام روبی به عنوان نام نهایی برگزیده شد. روبی یک کلمه انگلیسی به معنای یاقوت است. که در نماد و لوگو روبی هم مشخص است.

اولین نسخه روبی با عنوان روبی ۰٫۹۵ در سال ۱۹۹۵ در ژاپن منتشر شد. پس از آن، سه ویرایش دیگر روبی در ظرف دو روز انتشار یافتند.

در مورد نحوه یادگیری زبان برنامه نویسی روبی باید بدانید، زبان روبی سینتکس بی نقص و آسانی دارد که امکان یادگیری بسیار سریع و آسان زبان برنامه نویسی Ruby را برای یک توسعه دهنده جدید فراهم می آورد.سینتکس زبان برنامه نویسی روبی شبیه سینتکس بسیاری از زبان های برنامه نویسی از قبیل زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس و پرل است.

از نظر پایگاه داده زبان برنامه نویسی روبی به صورتی است که می تواند به سادگی به DB ، MySQL ، Oracle و Sybase متصل شود.

کاربرد زبان روبی :

زبان برنامه نویسی روبی چون یک زبان چند منظوره است میتواند در بخش های مختلفی کاربرد داشته باشد مثل موارد زیر :

در حوزه وب
شبیه سازی
مدل سازی سه بعدی
رباتیک
شبکه بندی
علم تلفن
سیستم های مدیریت سیستم
و . . .

فریمورک های زبان برنامه نویسی روبی :
۱- محبوب ترین و بهترین فریمورک زبان برنامه نویسی روبی، فریمورک روبی آن ریلز است. که در سال ۲۰۰۵ توسط شخصی به نام David Heinemeier Hansson یا به احتصار DHH بنیان‌گذاری شد. به طور دیگر میتوان گفت اکثر برنامه نویسان توسط ریلز به روبی کشیده شده‌اند.
نکته جالب: نام‌های “روبی” و “روبی آن ریلز” آنقدر با هم استفاده شده‌اند که برای بسیاری شاید تفاوت این دو روشن نباشد.
۲- دومین فریمورک روبی، فریمورک سیناترا است یک فریمورک قوی با ساختار بسیار سبک تری نسبت به روبی آن ریلز و ساختار پایه ای آن شامل مدیریت کردن مسیرها می باشد. سیناترا توسط Blake Mizerany و از معماری MVC برخوردار است.
۳- فریمورک بعدی روبی، فریمورک پادرینو است یک فریمورک کوچک با helper های بسیار کربردی، که یکی از مهم ترین مزایای پادرینو داشتن generator می باشد که به توسعه نرم‌افزار کمک شایانی میکند.
ویژگی های زبان برنامه نویسی روبی :
قابلیت حمل بالا
کاملاً شی گرا
کتابخانه‌های اشتراکی/DLL در اکثر پلتفرمها
داینامیک
نحو کوتاه و انعطاف‌پذیر
مدیریت استثناء
اتصال بومی APIها در C
چهار سطح از حوزه دید متغیر شامل: global, class ,instance ,local
سربارگزاری عملگرها
پشتیبانی از iterators و closures (بر اساس تبادل بلوکهای کد)
پشتیبانی محلی از regular expressions (شبیه پرل) در سطح زبان
پوسته تعاملی روبی (REPL)
بسته مدیریت متمرکز از طریق RubyGems
کتابخانه استاندارد بزرگ
پشتیبانی از تزریق نیازمندی
جمع‌آوری زباله خودکار
در همه سیستم‌عامل اصلی پیاده‌سازی
پردازش استثناء
سربار اپراتور
پشتیبانی شراکتی از multi-threading در تمام پلتفرمهای با استفاده از green threads
پشتیبانی کامل از یونیکد و رمزنگاریهای شخصیت چند گانه (از نسخه ۱٫۹)
introspection, reflection و meta-programming
continuations و generators