• حذف برچسب Secure از کنار آدرس ها در نسخه بعدی مرورگر کروم

حذف برچسب Secure از کنار آدرس ها در نسخه بعدی مرورگر کروم

طبق اعلام مقامات گوگل، در نسخه بعدی مرورگر کروم برچسب «Secure» از کنار آدرس های به نمایش درآمده در آدرس بار حذف خواهد شد و حذف برچسب Secure از کروم می تواند تاکیدی باشد بر این که همه سایت ها به صورت پیشفرض می بایست از اتصال های امن HTTPS بهره مند باشند.

به عبارت دیگر حذف برچسب Secure از کروم به این منظور انجام خواهد شد تا دو برچسب هشدار دهنده دیگر با عنوان «Not Secure» بیش از پیش توجه کاربران را به خود جلب نمایند و از این طریق مدیران سایت ها را بیشتر از قبل به تامین امنیت کاربران خود تشویق نمایند.

گوگل، غول تکنولوژی تاکنون تلاش کرده است تا نشان دهد که سایت های HTTP ناامن هستند و سعی داشت تا از طریق حذف برچسب Secure از کروم مدیران سایت را به سمت امنیت بیشتر سوق دهد.

در اوایل سال جاری میلادی بود که گوگل اعلام کرد سایت هایی که از اتصال HTTP برای نمایش صفحات خود استفاده نمایند در مرورگر کروم با برچسب Not Secure (نا امن) مشخص خواهند شد. چند ماه پس از آن و به دنبال آپدیتی جدید آیکون برچسب مذکور در صورت تایپ اطلاعات توسط شما در چنین صفحاتی از خاکستری به قرمز تبدیل می شود.
 قابلیت حذف برچسب Secure از کروم باعث هوشیاری بیشتر کاربران خواهد شد و کاربران سعی می کنند تا با احتیاط از سایت های ایمن بازدید نمایند. تغییرات زیادی در طی این مدت در کروم صورت گرفته است تا کاربران را به سوی پروتکل HTTPS هدایت کند.

این تغییرات به مردم نیز هشدار می داد که چه سایت هایی امن هستند و چه سایت هایی امنیت قابل قبولی را ارائه نمی کنند. البته لازم به ذکر است که بسیاری از سایت ها به پروتکل HTTPS مهاجرت کردند و امن هستند اما هنوز نیمی از سایت ها و ارتباطات از امنیت لازم برخوردار نیستند.

گوگل در طی سالیان اخیر تلاش های بسیاری را به کار بسته تا مدیران وبسایت ها را به استفاده از پرتکل امن HTTPS وادار کند. حال قدم اخیر حذف برچسب Secure از کروم سبب خواهد شد که چنین فرهنگی بیش از گذشته در میان کاربران و مدیران فراگیر شود. به خصوص که بدانیم در حال حاضر تنها نیمی از ارتباطات در فضای مجازی بر پایه اتصالات امن برقرار می شوند.