• تکنولوژی rcs،جایگزین sms

تکنولوژی rcs،جایگزین اس ام اس

RCS از Rich Communication Service می‌آید و از آن به عنوان آینده ارسال پیام کوتاه از طریق تلفن‌های همراه یاد می‌شود. ناگفته از نام این سرویس پیداست که با RCS می‌توان تجربه غنی‌تری از ارسال تکست و پیام‌های چندرسانه‌ای نسبت به SMS داشت و این باعث شد که در آینده تکنولوژی rcs، جایگزین sms شود .

این یعنی می‌شود با تکنولوژی rcs جایگزین sms عکس‌ها و ویدیوهای باکیفیت‌تری ارسال کرد، به خواندن رسید‌ها پرداخت و صاحب چندین ویژگی پیشرفته‌تر شد که مسلما دسترسی به آن‌ها از طریق SMS ممکن نیست. مثلا می‌شود با RCS به ویژگی اینستنت مسیجینگ دست یافت. همچنین به کمک آن می‌توان از خوانده شدن پیام ارسال شده با خبر شد و دید که فرد مقابل در حال تایپ پیام جدیدی هست یا نه.

پس با این اوصاف به محض ورود RCS باید شاهد انقلابی اساسی در ساختار ارسال پیامک باشیم. حتی می‌توان گفت که با جایگزین شدن تکنولوژی RCS به جای sms فاصله میان ارسال پیامک و استفاده از پیام‌رسان‌ها به شدت کم می‌شود. این یعنی دیگر با آن ساختار قدیمی طرف نخواهیم بود و به لطف RCS تجربه‌ای شبیه به ارسال پیام در یک صفحه چت خصوصی خواهیم داشت.

البته ناگفته نماند که دریافت این همه ویژگی خوب زمانی ممکن می‌شود که هر دو طرف مکالمه مجهز به تکنولوژی RCS باشند. این یعنی هم اپراتورها و هم سیستم‌عامل‌ موبایل‌‌ها باید از تکنولوژی rcs جایگزین sms تازه پشتیبانی کنند تا ارتباط از طریق RCS ممکن شود. پس با این اوصاف، اگر یک طرف مکالمه مجهز به RCS باشد و موبایل یا اپراتور سرویس دهنده به طرف مقابل از آن پشتیبانی نکنند، مسیرهای RCS بسته می‌شوند و ارتباط به همان روش‌ قدیمی صورت می‌گیرد.
RCS چیزی نیست که موبایلتان آن را دریافت کند. بلکه RCS یک سرویس ارتباطی است که سیستم‌عامل‌ها و اپراتورها باید همزمان از آن پشتیبانی کنند.
البته قضیه فقط به همین جا هم خلاصه نمی‌شود و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری باید در کنار اپراتورها به کلی موضوع دیگر هم رسیدگی کنند تا بستر لازم برای استفاده از RCS فراهم شود. البته همین‌ حالا هم این اتفاق در خارج از ایران در حال رخ دادن است و تمام اپراتورها به کمک شرکت‌های صاحب سیستم‌عامل‌، سعی دارند هر چه سریع‌تر مقدمات بازنشستگی اس ام اس و امکان دسترسی کاربران به RCS را فراهم کنند.

البته برخلاف شرکت‌های غربی، گویا اپراتورهای ایرانی هنوز برنامه‌ مشخصی برای پشتیبانی از RCS ندارند. گرچه ایرانسل در سال ۹۱ اشاراتی به این موضوع کرد، اما از آن زمان تا به امروز خبری مبنی بر پشتیبانی این اپراتور از تکنولوژی RCS جایگزین sms منتشر نشده. به همین منظور، اگر اندروید و iOS هم از RCS پشتیبانی کنند، ما باز هم به دلیل عدم وجود شرایط لازم، نمی‌توانیم از آن در ایران استفاده کنیم.