• بیست و چهارمین الکامپ

بیست و چهارمین الکامپ

بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ بزرگ‌ترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیردست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد. این نمایشگاه از ششم تا نهم مرداد ۱۳۹۷ برگزار می‌شود. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای این صنعت اعم از سخت افزار و نرم افزار به علاقمندان عرضه می گردد و فرصتی استثنایی برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

 از جمله دستاورد این تعاملات نقطه آغاز بسیاری از همکاری های تجاری و تکنولوژیکی بین دست اندرکاران حوزه الکترونیک و کامپیوتر است که نقش مهمی در تحرک بخشیدن به این حوزه ی صنعت و تولیدکنندگان و بازرگانان شاغل در آن ایفاء می نماید.اما موضوعی که در الکامپ امسال بسیار مورد توجه بوده حضور بهتر و توسعه‌یافته‌تر استارتاپ‌ها در این رویداد است. برخلاف گذشته، امسال چهار سالن‌ مهم نمایشگاه بین‌المللی (سالن‌های ۸ و  ۹ و  ۱۰ و ۱۱ و ۲۷) به الکام استارز، الکام‌گیمز و الکام‌ترندز اختصاص یافته است. در الکامپ ۲۴ حدود ۴۰۰ استارتاپ شرکت‌ کرده‌اند و برخلاف گذشته که غرفه‌ها به شکل رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت، امسال با پرداخت مبلغی به جانمایی در این عرصه پرداخته‌اند. حتی شاهد حضور غرفه‌های جزیره‌ای در این سالن‌ها هستیم؛ شرکت‌هایی که سال‌های قبل شاید هنوز متولد نشده بودند یا جزو کسب وکارهایی بودند که به شکل رایگان در این رویداد شرکت کرده‌ بودند. بنابراین به نظر می‌رسد، در طول چند سال گذشته این کسب‌وکارهای نوپا پیشرفت کرده‌اند و توانسته‌اند امسال به شکل توسعه‌یافته‌تری حضور یابند.

در این میان استارتاپهایی که بیشتر از بقیه جلب توجه می کنند استارتاپ‌هایی هستند که در زمینه‌ی گردشگری فعالیت می‌کنند مانند اتاقک، شب، اقامت ۲۴، بوم‌گرد و… که زمینه فعالیتشان  اجاره اقامتگاه‌های غیرهتلی مثل ویلا و آپارتمان هستند یا  استارتاپ‌هایی که خدمات دیگری ارایه می‌دهند مثل سامانه هوشمند خدمات خودرو در محل کاربوی، آنها امکانی را فراهم می کنند که کاربران بتوانند بدون تماس از خدمات مرتبط با اتومبیل از جمله تعویض روغن، باتری و لنت و نیز تعمیرات و حتی کارواش سبز در محل بدون مراجعه حضوری به تعمیرگاه بهره‌مند شوند.

استارتاپ اسباب‌کشی با موبایل، اجاره نرم‌افزار بدون نصب و تحت کلاد، شبکه‌ی اجتماعی ویرگول برای دسترسی به محتوای دلخواه کاربر، اپلیکیشن خوانا با ارایه کتاب‌های صوتی و ویدیوهای آموزشی، اپ ویستور برای خرید هدیه و … از جمله کسب و کارهای نوپایی هستند که در این نمایشگاه حضور یافته و به معرفی محصولات و کسب و کار خود می‌پردازند.
جالب است بدانید امسال نیز همانند چند سال گذشته، سالن‌های ۸ و‌ ۹ و ۱۰ و ۱۱ و ۲۷ که به استارتاپ‌ها اختصاص یافته از بقیه سالن‌ها شلوغ‌تر است و تقریبا همه‌ی غرفه‌ها در این سوله‌ها شلوغ هستند.