اسکریپت و زبان اسکریپت نویسی

اسکریپت چیست ؟

اسکریپت ( Script ) به معنی ( متن سند ، دست خط ) می باشد. یک برنامه یا دستورالعمل های نوشته شده با استفاده یک زبان اسکریپتی است . اسکریپتها برنامه های کوچکی هست که به وسیله آن ها می توان برخی وظایف تکراری و یا یک وظیفه طولانی را به طور خودکار انجام داد . در واقع کدهای برنامه نویسی گفته میشود که کامپایل نمی شوند و معمولاً تفسیر می شوند.

در دهه 1960 اولین اسکریپتها ساخته شدند ، چون کاربران مجبور بودند برای انجام کارهای خود سلسله ای از دستور های ( کد های ) تکراری یا مشابه بنویسند ، پس کم کم به آن قابلیت هایی اضافه شد که کاربران با استفاده از آن می توانستند الگوی دستوری خود را به اسکریپت اعلام کنند و این زبان به صورت خودکار دستورها را انجام می داد .

زبان اسکریپت چیست ؟

زبان اسکریپت در واقع نمونه کوچک شده زبان مادر خود هست و تعدادی از دستور ها و امکانات زبان های بزرگ برنامه نویسی در این زبان حذف شده اند . مثلاً امکان حذف کردن و نوشتن فایل ها بر روی سیستم کاربر در این زبان ها وجود ندارد .

زبان های اسکریپتی ( مفسری ) به زبان هایی گفته می شود که مرحله کامپایل و اجرا از هم جدا نیستند ، در واقع کامپایل آن ها در زمان اجرا انجام می شود . برای اینکه بهتر بفهمید ، در زبان ++C وقتی گزینه Run برنامه را می زنید اول برنامه کامپایل می شود و اگر مشکلی نداشت خروجی را به شما نشان می دهد ولی این زبان ها وقتی کدها اجرا می شوند از همان خط اول شروع به اجرای برنامه می کند و هر کجا که اشتباهی بود ارور می دهد و ادامه دستورات را اجرا می کند .

همان طور که گفتم این زبان معمولاً به صورت فرمان و تفسیر است و به همین دلیل در بسیاری از آن ها برنامه ها سریع تر از برنامه هایی که با ++C  و Java نوشته می شوند اجرا می شوند .script

زبان های اسکریپتی

Python :

زبان برنامه نویسی قدرتمند و شئ گراست .

Java Script :

دستورات زبان جاوا اسکریپت شبیه ++C است و برای اطلاعات بیش تر می توانید کلیک کنید .

Perl :

پرل زبان برنامه نویسی تفسیری و سطح بالا ، شئ گرا و یک زبان سمت سرور قدرتمند است .