آشنایی با داکر (Docker)

اگر یک برنامه نویس باشید، حتماً میدانید که برای تولید یک برنامه، ابتدا باید یک سری محیط های عملیاتی را اجرا کنید. مثلا فرض کنید، شما برنامه نویس با زبان برنامه نویسی PHP هستید. احتمالاً باید یک وب سرور(مثلا آپاچی) را بر روی سیستم خود نصب کنید. احتمالا یک سرور Mysql نیز برای مدیریت پایگاه داده احتیاج دارید. اگر حرفه ای تر برنامه نویسید، ممکن است، نیاز داشته باشید که چند ماژول اضافی برای PHP نصب کنید و تنظیمات مختلف آن را انجام دهید. همه ی موارد بالا، بایستی بر روی سیستم شما انجام شود، و اگر شخص دیگری هم خواست برنامه ای که شما نوشتید را توسعه دهد(یا خودتان خواستید، همین برنامه را بر روی یک کامپیوتر دیگر توسعه دهید)، احتیاج دارید که همه ی این ابزارها را نیز، دوباره بر روی آن سیستم نیز، نصب کنید.

داکر این امکان را به شما می دهد،‌ تا با ایجاد یک سری محفظه(Container)، تمامی ابزارهای لازم برای محیط توسعه نرم افزار را، در این محفظه قرار دهید، و هر کجا که خواستید آن را انتقال داده و استفاده کنید.حتی بسیاری از شرکت ها، نیز میتوانند، از داکر(Docker)، در محیط اجرا، استفاده کنند.

تفاوت داکر با ماشین های مجازی(Virtual Machine) چیست؟

اگر با ماشین های مجازی کار کرده باشید، میدانید که این ماشین ها، نیز همین کار را برای کاربران انجام می دهند. تفاوت اصلی داکر، با ماشین های مجازی، این است در داکر، بر خلاف ماشین های مجازی، کل سیستم عامل ذخیره نمی شود و فقط کتابخانه ها و تنظیمات مورد نیاز، در داکر ذخیره می شود.